poniedziałek, 12 września 2011

Oflagowanie. Wojna o pokój

O miłości zmilitaryzowanym językiem.



Flagi, które zawisły nad al. Na Skarpie, po drodze do Sejmu, nawiązywały do głównej idei V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów. Ta niecodzienna impreza odbyła się w 1955 roku w Warszawie; miasto przyjęło gości ze 120 krajów świata. Jacek Kuroń  w książce PRL dla początkujących opisywał spontaniczne otwarcie się Polaków na Zachód: "Może nie na kapitalistyczny Zachód – bo przyjechała młodzież postępowa, czyli komunistyczna, socjalistyczna, prosowiecka – ale na zachodni styl życia. Przyjechali ze świata kolorowi młodzi ludzie, którzy tańczyli, śmiali się, byli gotowi dyskutować na każdy temat, nie bali się żadnych tabu. Dla rewolucji kulturalnej Festiwal Młodzieży miał takie znaczenie jak rewelacje Światły dla rewolucji politycznej. Ujawnił całe zakłamanie i fałsz tego stylu życia, który był lansowany jako postępowy. Okazało się, że można być postępowym, a jednocześnie cieszyć się życiem, nosić kolorowe ubrania, słuchać jazzu, bawić się i kochać."

Każdemu z czternastu dni festiwalu przyporządkowano odrębny slogan promujący pokój, miłość i przyjaźń, choć w gruncie rzeczy we wszystkich hasłach propagandowych chodziło o to samo. W tym mówieniu o pięknych ideach uderzająca była wojenna retoryka, dlatego też postanowiliśmy wzmocnić jeszcze ten fakt w tytule pracy. Co tam 'walka o pokój'! Skoro jesteśmy na wojnie, niech będzie 'wojna o pokój'!

Seria dziesięciu piktogramów powstała w oparciu o festiwalowe wizualne bodźce typu chusty dla uczestników, plakaty promocyjne, fryz Tomaszewskiego i Fangora na Marszałkowskiej. Typowe motywy z gołębiami pokoju, gałązkami oliwnymi, dłońmi, wzbogacone o odniesienie do logo ONZ, wzór moro, syntetyczną sylwetkę opancerzonego transportera Rosomak, znaki dystynkcji na mundurze wojskowym, symbole pocisków i sylwetek ludzkich - zostały zinterpretowane w przewrotny sposób. W ten sposób mogliśmy odejść od wypowiedzi na temat festiwalu i uwspółcześnić kontekst. Na pierwszy rzut oka - kolorowo i wesoło, a w rzeczywistości - groźnie.






Więcej o V Światowym Festiwalu Młodzieży i Studentów:

Piotr Osęka Święto inne niż wszystkie. Propaganda i rzeczywistość V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w Warszawie, w Rytuały Stalinizmu. Oficjalne święta i uroczystości rocznicowe w Polsce 1944-56, Instytut Studiów Politycznych PAN, Trio, Warszawa 2006

Andrzej Krzywicki Poststalinowski karnawał radości. V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów o Pokój i Przyjaźń, Trio, Warszawa 2009

Kabaret Starszych Panów Portugalczyk Osculati tutaj

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz